Tayfun Pirselimoğlu

Hakkında:

1959 yılında Trabzon’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Viyana’da Hochschule für Angewandte Kunst’ta resim ve gravür eğitimi almıştır.  . Sinema kariyerine senarist olarak başlayan Pirselimoğlu yönetmen olarak ilk kısa filmi Dayım’ı 1999’da, Il Silenzio e d’Oro’yu  (Sükut Altındır) 2002’de çekmiştir. İlk uzun metrajlı filmi Türkiye-Almanya ortak yapımı Hiçbiryerde’yi 2002 yılında yazıp yönetmiştir.

Filmler:
İlk Uzun metrajlı filmi Hiçbiryerde'den sonra yönetmen, senarist ve yapımcılığını üstlendiği ‘vicdan ve ölüm’ temalı üçlemesi olan, Rıza (2007), Pus (2009 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı) ve Saç (2010 Türkiye-Yunanistan ortak yapımlı) filmleriyle Berlinale Forum, Locarno, İstanbul Film Festivali gibi birçok festival tarafından seçilmiş ve ödüller almıştır. Pirselimoğlu, Ben O Değilim (2013), Yol Kenarı (2017) ve Kerr (2021) filmleriyle yine birçok ulusal ve uluslararası festival tarafından ödüle layık görülmüştür. Son filmi olan Kerr 95. Akademi Ödülleri En İyi Uluslararası Film dalında Türkiye'den aday gösterilmiştir.

Kitaplar:
Aynı zamanda yazar olan Pirselimoğlu’nun altı romanı ve üç hikâye kitabı vardır. 3. romanı olan Malihulya Yunanca'ya çevirilerek basılmıştır.

Sergiler:
Yurtiçinde ve yurt dışında birçok sergi açan Pirselimoğlu, kuruluşuna katıldığı bağımsız bir sanat inisiyatifi olan Akademie Genius’ta ve çeşitli platformlarda resim ve sinema (yönetmenlik/senaryo) atölyelerinde dersler vermiştir.